Sprzedaż faktur
Sprzedaż faktur
Sprzedaż faktur

Sprzedaż faktur

Czym jest sprzedaż faktur?

Sprzedaż faktur oznacza szybki zastrzyk gotówki dla firmy. Faktury z odroczonym terminem płatności często negatywnie wpływają na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a zablokowane w nich środki mogłyby być użyte na regulowanie zobowiązań lub pozwoliły na sięgnięcie po kolejne zlecenia.

Kalkulator
Loading...

Sprzedaż faktur może być realizowana na kilka sposobów.

Po pierwsze w formie faktoringu – to rozwiązanie przeznaczone dla firm, które chcą regularnie sprzedawać faktury wystawiane dla danego kontrahenta lub większej ich liczby.

Możliwa jest też sprzedaż faktur pojedynczych – na przykład w sytuacji, kiedy firma pozyskała duże zlecenie, które będzie rozliczone jedną lub kilkoma fakturami. Taka sprzedaż faktur znajduje często zastosowanie przy kontraktach budowlanych, we współpracy z jednostkami samorządowymi i budżetowymi.

Trzecia możliwość, to sprzedaż faktur przeterminowanych. Można ją traktować jako koło ratunkowe w sytuacji, kiedy chcemy szybko odzyskać środki zamrożone w niespłaconych fakturach, a nie dysponujemy czasem na procedury sądowe i ściganie dłużnika. Po ocenie danego przypadku można przedstawić ofertę zaliczkowania lub sprzedaży całości długu – sprzedaż faktur oznacza w tym przypadku, że firma otrzymuje środki finansowe do swojej dyspozycji, a dalszą windykacją zajmuje się już wyspecjalizowana firma.

Powiązane strony: